historia gospodarstwa

Rośliny na słońce

Rośliny na słońce

Witaj w zakątku ogrodu, gdzie słońce nie jest wyzwaniem, a przyjacielem! W ogrodzie, w  którym aż mieni się od kolorów i form rozwijających się pod promieniami słońca. Od wyrazistych lawend po bujne szałwie, każda opisana roślina została wybrana z myślą o tworzeniu żywych, kolorowych i tętniących życiem przestrzeni, które rozkwitają pod promieniami słońca.

Kwiaty na słońce, czyli jakie?

Kwiaty na słońce to grupa roślin – bylin i roślin jednorocznych. Ich cechą wspólną jest wytrzymałość na operację pełnego słońca powyżej sześciu godzin dziennie. Bez dodatkowego podlewania! Jak to możliwe?
W procesie przystosowania wykształciły kilka charakterystycznych cech , takich jak np. grube, ciemne lub porośnięte włoskami liście. Dzięki nim mogą dobrze rosnąć w pełnym słońcu.
Ponieważ słońce sprzyja produkcji kwiatów, obficie kwitną tak jak np. begonie, heliotrop, calibrachoa, hortensja, czy lawenda.

Co sadzić na słonecznych rabatach

Grupą roślin, które sprawdzą się w naprawdę ciężkich warunkach, są begonie. Nie straszny im balkon otwarty na południowy zachód. Tam, gdzie nic nie chce rosnąć, przeżyją begonie o intensywnych kolorach. Warto je uprawiać dla długiego okresu kwitnienia i niewielkich wymagań pielęgnacyjnych. 

Heliotrop wyróżnia się słodkim, waniliowym zapachem i fioletowymi kwiatostanami. Doskonały do ogrodów sensorycznych. Pięknie komponuje się  z bylinami o jasnych kwiatach, jak lawenda czy szałwia, tworząc pachnące i kolorowe zakątki. Za troskliwą opiekę odwdzięczy się obfitym kwitnieniem przez cały sezon letni.

Calibrachoa to ulubiona roślina wielu domowych ogrodników, którzy chętnie umieszczają ją w wiszących pojemnikach. Kaskady barwnych kwiatów pięknie zdobią balkony i tarasy. Warto je uprawiać z powodu długiego okresu kwitnienia. Tworzy efektowne połączenia kolorystyczne z werbenami.

Hortensje bukietowe i krzewiaste  – klasyczna roślina ogrodowa o dużych dekoracyjnych kwiatostanach. Wiele odmian dobrze radzi sobie również na słońcu. Są idealne do tworzenia efektownych rabat i żywopłotów. Warto je łączyć z bylinami o delikatniejszych kwiatach jak floksy czy dziewanny.

Lawenda to symbol śródziemnomorskiego stylu, znany z intensywnego zapachu i fioletowych kwiatostanów. Doskonale nadaje się do suchych, słonecznych ogrodów. Uprawia się ją dla aromatycznych właściwości i odporności na suszę. Świetnie komponuje się z roślinami o srebrzystych liściach jak bylica czy szałwia.

Szałwia omszona, atrakcyjna bylina charakteryzująca się długimi, puszystymi kwiatostanami, które pojawiają się późnym latem. Kwiaty są zazwyczaj fioletowe, różowe lub białe. Ich omszone, aksamitne kłosy wyrastają na tle szaro-zielonych, lancetowatych liści. Lubi sąsiedztwo rudbekii, złocienia, lawendy. To doskonały wybór dla ogrodników poszukujących roślin o zdolnościach przyciągania owadów zapylających, takich jak motyle i pszczoły. 

Czego potrzebują rośliny na słońce?

Czy zastanawiasz się, jak pielęgnować te słoneczne piękności? Nie martw się! Zapewnienie im odpowiednich warunków jest prostsze, niż myślisz. Większość kwiatów na słońce wymaga dobrze przepuszczalnej gleby, która uchroni je przed gniciem korzeni oraz regularnego podlewania. Podlewając je, stosuj złoty środek: jak mają sucho, dolej im wody z umiarem.  Pamiętaj o nawożeniu. Kwiaty na słońce potrzebują nawożenia częściej niż pozostałe rośliny.  Żeby zapewnić im piękny wygląd, wybierz dla nich miejsce po stronie południowej, południowo-zachodniej lub zachodniej ogrodu. Regularnie usuwaj zwiędłe kwiaty i suche liście. To wspomaga długotrwałe kwitnienie, ponieważ zachęca rośliny na słońce do produkowania nowych pąków kwiatowych. Na koniec podpowiedź: stosowanie warstwy ściółki pod roślinami, zabezpieczy glebę przed nadmiernym wysychaniem. Jak również ograniczy wzrost chwastów. 

Kwiaty na słoneczne stanowisko w naszym gospodarstwie: